
Category
Recommended products
120A DC Immune Mini Current Transformer for Power Smart Metering
Overview Package Size10.00cm * 10.00cm * 15.00cm Package Gross Weight1.000kg High Permeability Amorphous Nanocrystalline
- Overview
- Product Parameters
- Product details
- Our products
- Our Advantages
- Application scenarios
- Exhibitions
- Packaging & Shipping
- FAQ
Basic Info.
| Model NO. | GW-H-01 |
| Phase | Single |
| Operation Condition | Indoor |
| Usage | Protection, Measurement |
| Winding Form | Multilayer Honeycomb Type |
| Insulating Medium | Epoxy Resin |
| Installation | Busbar Type |
| Magnetic Circuit Structure | Combined Type |
| Voltage Transformation Principle | Electromagnetic Type |
| Current Ratio | 10(120)a/4mA |
| Magnetic Core | High Permeability Amorphous Nanoc |
| Normal Ratio | 1000megohm |
| Operating Temperature | -25ºC~+75ºC |
| Transport Package | Carton Packing/Customizable |
| Specification | Refer to the details page for parameters |
| Trademark | Goodvic/Customizable |
| Origin | Zhejiang, China |
| HS Code | 8504311000 |
| Production Capacity | 15000000pieces/Year |
Packaging & Delivery
Package Size10.00cm * 10.00cm * 15.00cm Package Gross Weight1.000kgProduct Description
High Permeability Amorphous Nanocrystalline Magnetic Core
- High magnetic permeability, high saturation magnetic induction strength.
- High operating temperature, capable of continuous operation at 120°C.
- Low coercive force, low loss, low magnetostrictive coefficient, and excellent thermal stability.
High-Quality QA-155 Enamelled Wire
- Made with high-quality enamelled wire, excellent insulation.
- High electrical conductivity and long service life.
ZHEJIANG GOODVIC ELECTRONIC CO, LTD is one of the leading industry professionals when it comes to automobile, magnetic latching relays and manganin shunts in Wenzhou China. We pride ourselves on research, development, handle production and sales on our own.
At Goodwin, we have passed ISO9001:2008 quality management system and ISO14001:2004 environmental management system certifications. These are among-st the national level of safety production standardization certifications. We have the international and national patent for our single phase and three phase latching relay, which we have researched and developed.The products have gone through the VDE and CQC security certification one at a time, and conforms to IEC62055-31, UC3, RoHS standards.
Goodwin's new plant is 10000 square meters in size, a staff of nearly 300, and this includes a strong professional R & D team with 10 dedicated people. The primary management and technical personnel all have between 5 and 10 years' experience of magnetic latching relay and Manganin shunt experience in the industry.We can produce more than 20 series, supported by three automated production lines and more than ten semi-automated or non-standard production lines, and have the capacity to produce 15 million pieces/year. The relay has a capacity of 12 million pieces/year, with a guaranteed high delivery security.
1. Q: How about the payment terms?
Normally 30% deposit in advance. It can be discussed when we have friendly relationship.
2. How about Delivery time?
We can produce 50,000 pcs per month, large capacity. Normally, 15 days.
3. Q:Can I get a sample?
For sure, we are willing to supply samples free for quality checking.
4. Q : What's the price?
Reasonable price, competitive price, and acceptable prices, which are all based on good quality.
Any requirements or question,welcome to "Send" us an e-mail Now!!!
Product Parameters
| Characteristics | |
| Max. Current | 40~120A |
| Turns Ratio | Customzied |
| Primary Current | 5~10A |
| Secondary Current | 4~10mA |
| Accuracy Class | 0.1 |
| DC Immunity Available | Yes |
| Preformance | |
| Operating Temperature | -25ºC~+75ºC |
| Storage Temperature | -40~+85ºC |
| Relative Humidity | ≤98% (25ºC) |
| Isolation Resistance | 4000Vrms, 1min, No breakdown, No arcing |
| Load Resistance | ≥1000MΩ |
| Operating Frequency | ≤20Ω |
| Outer Case Material | Flame retardant PBT |
| Environmental Feactures | ROHS 2.0 |
Product details
Our products
Our Advantages
Application scenarios
Exhibitions
Packaging & Shipping
FAQ

