
Split Core Three Phase AC Current Transformer
- Overview
- Product Description
- Specification
- Parameter
- Dimension
- Components
- Installation Instructions
- Company Profile
Basic Info.
| Model NO. | akh-0.66 |
| Phase | Three |
| Operation Condition | Indoor |
| Usage | Measurement |
| Winding Form | Single Layer & Tightly Wound Type |
| Insulating Medium | Insulating Paper |
| Installation | Busbar Type |
| Magnetic Circuit Structure | Single Stage Type |
| Voltage Transformation Principle | Electromagnetic Type |
| Primary Input Current | 5-1000A |
| Secondary Output Current | 5A, 1A, 100mA, 75mA, 40mA, 20mA, 10mA, 5mA, 1.25mA |
| Rated Voltage | AC0.66kv=AC0.69kv |
| Frequency | 50-60Hz |
| Altitude | Less Than 3000m |
| Inductor Diameter | 10, 16, 24, 36, 50mm |
| Transport Package | Carton |
| Specification | Siicon core or Ferrite core |
| Trademark | Acrel |
| Origin | China |
| HS Code | 8504311000 |
| Production Capacity | 200000 |
Packaging & Delivery
Package Size20.00cm * 10.00cm * 10.00cm Package Gross Weight0.500kgProduct Description
Split Core Three Phase AC Current Transformer
Product Description
Split core three phase AC current transformer(CT) is used to transform the high AC current to small easily manageable values. They are connected with the Panel Meter or Relay and they can help to measure the current or protect the equipment.
Specification
| Type | Ratio(A) | Class&Burden(VA/Ω) | Turns | Dia(mm) | |
| Class 0.5 | Class 1 | ||||
| K-Φ10 | 5A/1.25mA | 10 | 1 | Φ10 | |
| (10-20)/5mA | 10 | 1 | Φ10 | ||
| (40-60)A/20mA | 10 | 1 | Φ10 | ||
| K-Φ16 | (20-50)A/10mA | 10 | 1 | Φ16 | |
| (40-100)A/20mA | 10 | 1 | Φ16 | ||
| 100A/40mA | 10 | 1 | Φ16 | ||
| K-Φ24 | (60-200)A/20mA | 10 | 1 | Φ24 | |
| (100-250)A/40mA | 10 | 1 | Φ24 | ||
| 400A/100mA | 10 | 1 | Φ24 | ||
| K-Φ36 | (100-200)A/10mA | 10 | 1 | Φ36 | |
| (200-400)A/20mA | 10 | 1 | Φ36 | ||
| (300-600)A/100mA | 10 | 1 | Φ36 | ||
| 400A/40mA | 10 | 1 | Φ36 | ||
| 600A/75mA | 10 | 1 | Φ36 | ||
| K-Φ24 | (150-200)A/5(1)A | 1 | 1 | Φ24 | |
| (250-300)A/5(1)A | 1.5 | 1 | Φ24 | ||
| K-Φ36 | (300-400)A/5(1)A | 1.5 | 1 | Φ36 | |
| (500-600)A/5(1)A | 1.5 | 1 | Φ36 | ||
| K-Φ50 | (600-700)A/5(1)A | 2.5 | 1 | Φ50 | |
| (800-900)A/5(1)A | 5 | 1 | Φ50 | ||
| 1000A/5(1)A | 10 | 1 | Φ50 | ||
| Type | Ratio(A) | Dia(mm) | 0.5 Class& Burden(VA/Ω) |
| K-Φ10 | 5A/1.25mA | Φ10 | 10 |
| (10-20)/5mA | Φ10 | 10 | |
| (40-60)A/20mA | Φ10 | 10 | |
| K-Φ16 | (20-50)A/10mA | Φ16 | 10 |
| (40-100)A/20mA | Φ16 | 10 | |
| 100A/40mA | Φ16 | 10 | |
| K-Φ24 | (60-200)A/20mA | Φ24 | 10 |
| (100-250)A/40mA | Φ24 | 10 | |
| 400A/100mA | Φ24 | 10 | |
| K-Φ36 | (100-200)A/10mA | Φ36 | 10 |
| (200-400)A/20mA | Φ36 | 10 | |
| (300-600)A/100mA | Φ36 | 10 | |
| 400A/40mA | Φ36 | 10 | |
| 600A/75mA | Φ36 | 10 | |
| Type | Ratio(A) | Dia(mm) | 1.0 Class& Burden(VA/Ω) |
| K-Φ10 | 5A / 333mV | Φ10 | 10 |
| (10-20) / 333mV | Φ10 | 10 | |
| (40-60)A / 333mV | Φ10 | 10 | |
| K-Φ16 | (20-50)A / 333mV | Φ16 | 10 |
| (40-100)A / 333mV | Φ16 | 10 | |
| 100A / 333mV | Φ16 | 10 | |
| K-Φ24 | (60-200)A / 333mV | Φ24 | 10 |
| (100-250)A / 333mV | Φ24 | 10 | |
| 400A / 333mV | Φ24 | 10 | |
| K-Φ36 | (100-200)A/ 333mV | Φ36 | 10 |
| (200-400)A/ 333mV | Φ36 | 10 | |
| (300-600)A/ 333mV | Φ36 | 10 | |
| 400A/ 333mV | Φ36 | 10 | |
| 600A/ 333mV | Φ36 | 10 |
Parameter
| Security factor | FS<5 | Rated primary current | Ranging up to 6000A |
| Maximum system voltage | 720V AC | Continuous overload | 120%In |
| Test voltage | 3kV AC(1min) | Protection level | IP30 |
| Rated frequency | 50/60Hz | Operating temperature | 25ºC-+50ºC |
| Rated short-time thermal current | Ith=40~60In | Storage temperature | 40ºC-+80ºC |
| Rated secondary current | X/5A (X/1A upon request) | Humidity | (no condensation) ≤90%RH |
| Casing | Non-flammable, polycarbonate self-extinguishing ABS |
Dimension
| Size | Dimension(mm) | Cut-out(mm) | Tolerance (mm) | |||||
| W | H | D | M | N | φ 1 | φ 2 | ||
| K-φ 10 | 27 | 40 | 26 | 24 | 36 | 10 | 9 | ±1 |
| K-φ 16 | 31 | 50 | 29 | 28 | 42 | 16 | 17 | |
| K-φ 24 | 39 | 71 | 46 | 36 | 52 | 24 | 23.5 | |
| K-φ 36 | 42.5 | 82 | 58 | 40 | 56 | 33.5 | 35 | |
| K-φ 50 | 46.5 | 110 | 90 | 54 | 66.5 | 47 | 52 | |
Components
Split type
easily installation
improve efficiency
Laminated Silicon Steel Tape Wound Cores
Ferrite cores (for High Frequency 1K HZ Motor Protector)
High Conductivity and Stability
Copper wire
PVC outer
Plug-in Interface
save time
Installation Instructions
Company Profile
Acrel Co., Ltd.[stock code: 300286.SZ] is a provider of energy data services for enterprise users to consume energy (electricity, water, gas, or other energy). In combination with the characteristics of enterprise users' energy supply and distribution system, an energy metering system is designed for each user, and a fine and reasonable energy monitoring system is set up. The construction and operation system in the energy supply, reliable reasonable use of energy and electricity safety and other aspects of the user's attention to solve pain points, visual management to help companies achieve energy use data, provide scientific data to support the introduction of the implementation of energy saving measures for enterprises in the future.

