
Category
Recommended products
Mini Split Core Current Transformer 15A/5mA
Package Size41.00cm * 28.00cm * 26.00cm Package Gross Weight15.200kg T he H-CT005 Series are split-core current transfor
Basic Info.
| Model NO. | H-CT005-10D |
| Phase | Three |
| Operation Condition | Indoor |
| Usage | Measurement |
| Winding Form | Single Layer & Tightly Wound Type |
| Insulating Medium | Epoxy Resin |
| Installation | Direct Connected |
| Magnetic Circuit Structure | Combined Type |
| Voltage Transformation Principle | Capacitive Type |
| Model | H-CT005-10d |
| Current Ratio | 15(60)a/5mA |
| Rate Primary Current | 15A AC |
| Max Primary Current | 60A AC |
| DC Resistance | 50ohm |
| Turn Ratio | 3000:1 |
| Wire Lead | AWG#22 |
| Frequency | 50/60Hz |
| Diameter | 10mm |
| Producter | Jiaxing Haihan Electron Co., Ltd |
| Function | Storage |
| Display | Digital |
| Environment | Low Temperature |
| Warranty | with Warranty |
| Power Source | DC 100V-300V |
| Transport Package | Standary Export Carton. |
| Specification | 500*400*300 |
| Trademark | E-Power |
| Origin | China |
| HS Code | 85045000 |
| Production Capacity | 20, 000/Month |
Packaging & Delivery
Package Size41.00cm * 28.00cm * 26.00cm Package Gross Weight15.200kgProduct Description
T he H-CT005 Series are split-core current transformers. The CT can be mounted to existing panels, such as control centers or load centers, to measure or monitor wattage. These current transformer's can be mounted without removing existing cables for easier installation.1, Electrical Specifications1), Rated Primary Current(AMP. ) 50/60Hz: 60nom(1~60A max)
2), Max. Current (continuous): 0A
3), Turn ratio: Np: Ns=1: 3000
4), Current Ratio: 10A/3.33mA
5), D. C. Resistance Max at 20 º C: 460 Ω
6), Accuracy@RL≤ 10Ω : 1%
7), Linearity@RL≤ 10Ω : 0.5%
8), Phase error at rated current range: ≤ 4°
9), Operating Temperature Range: -25~65º C
10), Storage Temperature Range: -35~85º C
11), Dielectric Withstanding Voltage(Hi-pot): 2.5KV/1mA/1min
12), Impulse Withstand Voltage: 5KV Peak
13), Insulation Resistance: DC500V/100MΩ Min
2, Applications.
A, Portable/Curret instruments.
B, Sub-metering.
C, Monitor Motor Loads
3, Feature
A, Small size.
B, Low cost
C, High secondary turns.
D, Secure locking hings
E, Full RoHS compliant
F, Mounting easy.


