
CE Approved Fp Series Current Sensor Transformer CT Split Core
- Overview
- Detailed Photos
- Product Parameters
- Product Description
- Company Profile
- FAQ
Basic Info.
| Model NO. | C-KXR028 |
| Phase | Single |
| Usage | Protection, Measurement |
| Winding Form | Insulation Case and Insulation Tape |
| Insulating Medium | Epoxy Resin, Insulation Tape, and Insulation Coati |
| Installation | PCB or Lead Wire , Busbar |
| Magnetic Circuit Structure | Combined Type |
| Voltage Transformation Principle | Electromagnetic Type |
| OEM ODM | Accepted and Welcome |
| Transport Package | Cartons on Pallets |
| Specification | Customized |
| Trademark | NO |
| Origin | China |
| HS Code | 85043110 |
| Production Capacity | 1000000 |
Product Description
CE ROHS REACH Approved FP Series Current Sensor Transformer CT Split Core
Q1: What's the minimum order quantity? A:100pcs/order.
Q2: What's your payment term? A: 40% downpayment, the rest to be paid before shipment.Q3: What's your lead time for each order? A: Generally 15 days from the day of the down payment received.Q4: What's the products warranty? A: 2-years product warranty.Q5: What's the samples purchasing rule in our company? A: We supply free samples(samples value not more than 10USD otherwise samples fee needs to be paid as well) but customer will be required to pay for the samples shipping fee.Q6: What's our lead time for samples? A:It's 4-7 working days.Q7: What's the payment methods we accept? A: T/T, Paypal, L/C, Credit card etc.Q8: Is it OK to do customized products? A: Yes, it's OK. We will do as per customer's design.Q9: Is OEM/ODM accepted? A: Yes, we do accept OEM/ODM project. Customer's label is also accepted.
| Working Frequency | 50-60Hz |
| Turn ratio | 1000:1 2000:1 3000:1 up to 5000:1 or as per customer's unique requirements |
| Dielectric Strength | 3.5V AC/1min |
| Operating temperature | 20°C~+70°C or as per customer's special requirements |
| Certification | CE , ROHS, Reach, ISO9001 |
| Precision class | 0.1 0.2 and 0.5 |
| Core materials | Silcon steel core, Nanocrystalline core, Amorphous Core or others as per customer's requirements |
| Customer label | Accepted |
| OEM ODM | Accepted and welcome |

